RF سوزنی (INFINI)

یکشنبه 17 تیر 1397
بازدید: 4110

 

 

فرکشنال رادیوفرکونسی سوزنی INFINI

در مقطعی از زمان زندگی می نمائیم که علم و تکنولوژی با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت است و طب زیبائی نیز با توجه به تمایل روزافزون به زیبائی و جوان سازی پوست مورد توجه فراوان قرار گرفته و روزی نیست که صحبت از ظهور یک روش جوانسازی و زیبائی جدید به میان نیاید . ارائه روش های درمانی متنوع و جدید توسط شرکت های سازنده دستگاه های زیبائی ، این امکان را برای متخصصین علم زیبائی مهیا نموده تا برای درمان مشکلات پوستی گوناگون درانواع مختلف پوست از روش های متفاوت و گاهی همزمان از چند روش مختلف استفاده نموده و نتایج چشمگیرتری بدست آورند ؛ البته این تنوع معضلاتی برای مراجعه کنندگان به کلینیک های زیبائی درپی خواهد داشت که مهم ترین آن عدم توانائی انتخاب ، بین روش های مختلف ارائه شده در مراکز متعدد درمانی است . هدف از این مقاله آشنائی شما دوست عزیز با روش رادیوفرکونسی فرکشنال سوزنی و کاربردهای متنوع آن در طب زیبائی برای کسب نتایج درخشان تر و آشنائی بیشتر با جایگاه این روش در درمان های پوست و زیبائی می باشد .

دستگاه ها و روش های مختلفی برای جوان سازی و رفع عوارض ناشی از افزایش سن ، آفتاب ، استرس و … وجود دارد و در مطالب این وب سایت نیز به موثرترین آنها اشاره شده و مطالب متنوعی در مورد این روش ها و موارد کاربرد آن نگارش شده است . جایگاه و اثربخشی روش هائی چون بوتاکس ، فیلر ، بلفاروپلاستی ، لیزر CO2 و Er:YAG ، انواع جدیدتر آن ها شامل فرکسل و فرکشنال CO2 سال ها ست که ثابت شده و اکثر علاقمندان به روش های زیبائی وجوان سازی حداقل یکی از این روش ها را امتحان نموده اند . جهت تکمیل اثرات روش ها ی لیزر استاندارد و فرکشنال از یک طرف و همچنین درمان برخی دیگر از بیماری های پوستی استفاده از رادیوفرکونسی (RF) از اوایل سال 2000 در آمریکا آغاز شد به صورتی که دستگاه معروف ترماژ موفق به کسب مجوز جهت درمان چروک های پوست در سال 2006 گردید . ترماژ و سپس دستگاه Accent با استقبال عمومی فراوانی روبرو شدند ولی محدودیت های چون امکان ایجاد عارضه در پوست های تیره رنگ و برنزه و محدودیت عمق نفوذ RF به لایه های سطحی پوست محققین را بر آن داشت تا از روش ها و ترفند های مختلفی برای رفع این محدودیت ها استفاده نمایند . نتیجه این تلاش ها ارائه روش فرکشنال RF سوزنی جهت انتقال این منبع انرژی به عمق دلخواه جهت رفع محدودیت های ترماژ و اکسنت بود. در چند سال گذشته شرکت های متعددی دستگاه های خود را با ویژگی های متفاوتی ارائه نمودند . از بین دستگاه های مختلف ارائه شده سرانجام شرکت لوترونیک با ارائه نسل جدید دستگاه خود موفق به کسب FDA clearance در 25 ژوئن 2013 گردید و توانست از رقبای خود پیشی گیرد .

 

موارد کاربرد فرکشنال رادیوفرکونسی سوزنی :
* سفت نمودن پوست Skin Tightening

* رفع شلی پوست Skin Laxity

* جوان سازی پوست Skin Rejuvenation

* کاهش ترشح بیش از حد چربی Excessive Sebum Secretion

* آکنه های التهابی فعال Active Inflammatory Acne

* منافد بزرگ پوست Enlarged Pores

* اسکارهای آکنه ( جوش ) Acne Scar

* تعریق زیاد

Hyperhidrosis/Osmidrosis

انجام رادیوفرکونسی سوزنی برای چه افرادی ممنوع است :
انجام هر روش درمانی برای تعدادی از افراد ممنوع است واین روش درمانی نیز از این قاعده مستثنا نیست . توصیه اکید شده که از این روش در گروه های زیر استفاده نشود:

1. افرادی که از باطری قلب ( پیس میکر ) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .

2. ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی

3. مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون

4. مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند

5. سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه

6. بانوان باردار

7. ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده

8. حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه

نکته : به افرادی که دارای پروتز مفصل و یا ایمپلنت در بدن خود هستند توصیه میشود قبل از انجام رادیوفرکونسی با پزشک معالج خود مشورت نمایند .

مراحل قبل از آغاز درمان :
توصیه می نمایم که در روز درمان، بانوان با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند . بعد از تکمیل پرونده درمان وفرم های مخصوص، از محل تحت درمان عکس های دیجیتال گرفته خواهد شد . سپس صورت شما ضدعفونی گردیده و در صورت فقدان حساسیت به کرم های بی حسی موضعی ، ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد . بعد از 45 تا 60 دقیقه پوست محل درمان شسته شده و مجددا ضدعفونی خواهد شد و جلسه درمانی شما که حدود 15 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید آغاز می گردد .

 

نکته : هر بیمار قبل از شروع درمان موظف به خرید یکعدد سری (Tip ) دستگاه جهت انجام درمان است و هر سری یا تیپ دستگاه تنها جهت یک بیمار قابل استفاده بوده و متعلق به یک نفر است و استفاده از آن جهت شخص دیگر اکیداً ممنوع است .

مراقبت های بعد از رادیوفرکونسی سوزنی :
بلافاصله بعد از جلسه درمانی می توان با استفاده از پکهای درمانی یخ و یا اسپری های آب طبی مخصوص ، پوست شما را خنک و آرام نمود . مصرف مرطوب کننده های سبک به کاهش سریع تر التهاب و برافروختگی پوست شما کمک می نماید .
مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است . شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مالش پوست در حین شستشو ویا مصرف شوینده های قوی خودداری نمائید . در 24 ساعت اول از استحمام خودداری نمائید . بهتر است جهت جلوگیری از تحریک پوست حداقل تا 48 ساعت ودر افراد با پوست های حساس تر ترجیحا تا رفع کامل التهاب و قرمزی احتمالی ناشی از RF از مصرف کرم های شب ، ضد چروک ها ، لایه بردارها و کرم های لک بر خودداری نمائید . حداقل برای یک هفته از فعالیت های بدنی شدید، ورزش، استخر و سونا خوداری نمائید. از مصرف محلول ها و لوسیون های حاوی الکل تا دو هفته خودداری نمائید. استفاده از کرم های پوشاننده آرایشی استاندارد، شستشوی صورت، دوش ملایم و اصلاح صورت بعد از 24 ساعت بلامانع است.

همچنین مصرف یک مرطوب کننده مناسب در کنار مصرف منظم و مکرر یک ضدآفتاب استاندارد ضروری است .

 

واکنش پوست بعد از درمان چیست ؟
بلافاصله بعد از اتمام درمان، پوست مناطق درمان شده دچار اریتم (قرمزی ) و ادم (تورم ) می شود . اریتم و قرمزی و تورم یک واکنش طبیعی است که با کمپرس پک یخ بعد از اتمام جلسه درمانی کاهش قابل ملاحظه ای می یابد ولی در پوست های حساس تر ممکن است 1 تا 2 روز به طول انجامد . بعد از رفع تورم برخی از انواع پوست شروع به پوسته ریزی می نمایند که با مصرف مرطوب کننده و ضدآفتاب مناسب رفع خواهد شد.

برخی بیماران احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در منطقه درمان می کنند که این مشکل نیز با استفاده از پک یخ و مرطوب کننده مناسب برطرف می شود .

خونریزی های نوک سوزنی ممکن است در برخی نواحی در حین درمان ایجاد شود و بندرت می تواند منجر به نقاط خونمردگی در برخی نواحی شود که در طی چند رو

ز بدون نیاز به اقدام خاصی جذب می شود .

نادرترین عارضه ایجاد دلمه های نازک و ظریف می باشد . این عارضه در مواردی ایجاد می شود که به علت مشکل شدید همانند اسکارهای عمیق ، از درجات بالای انرژی جهت درمان بیمار استفاده شده باشد ، که طی یک تا دو روز خودبخود از سطح پوست جدا خواهد شد ؛ نکته کلیدی عدم دستکاری یا کندن این پوسته ها توسط بیمار جهت جلوگیری از عوارض ناخواسته ناشی از دستکاری محل درمان است .

اثرات رادیوفرکونسی فرکشنال سوزنی :
رادیوفرکونسی فرکشنال میکروسوزنی روشی است که میزان انرژی دلخواه را در عمق خاص و قابل تغییر به لایه درم پوست منتقل مینماید و تغییرات الکتریکی در منطقه درمان باعث تولید حرارت وانعقاد شده و منجر به آغاز تغییرات و تولید کلاژن و الاستین جدید می شود که این تغییرات در عکس زیر قابل مشاهده است :

 

این وقایع شروع روند تغییرات در کلاژن و الاستین پوست می باشد : اولین تغییرات در کلاژن و الاستین از 18 تا 20 روز بعد از جلسه درمانی آغاز می شود و بعد از 3 ماه تغییرات به حداکثر شدت خود می رسد و تا 6 ماه یا گاهی بیشتر روند تغییرات ادامه خواهد یافت ؛ بنابراین تغییرات واقعی ناشی از درمان ممکن است در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر برسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت .

حال این سوال پیش خواهد آمد که اگر تغییرات در کلاژن بعد از 18 تا 20 روز آغاز می شود پس چگونه افراد درمان شده بلافاصله بعد از درمان احساس درخشندگی ، لیفتینگ و سفت شدگی در پوست خود را تجربه می کنند ؟ پاسخ روشن است : انرژی ساطع شده از سوزن های رادیوفرکونسی بلافاصله منجر به جمع شدگی الیاف کلاژن منطقه تحت درمان می شود و همچنین باعث کاهش ترشح زائد غدد سباسه بیش فعال می شود . اثرات ناشی از یک دوره کامل درمان با Infini بین 6 تا 24 ماه بعد از درمان بسته به قدرت کلاژن سازی فرد ادامه خواهد یافت و به همین علت توصیه می شود که بعد از تکمیل دوره درمان هر 6 تا 12 ماه یکبار یک جلسه یادآوری انجام شود .

تعداد جلسات و فواصل جلسات درمان :
تکرار جلسات زودتر از 2 هفته توصیه نمی شود تا درم بتواند تغییرات ناشی از هر جلسه درمان را ترمیم نماید . توصیه می شود فواصل درمان هر یکماه یکبار باشد و بسته به شدت درگیری پوست بین 2 تا 4 جلسه تکرار شود و سپس در صورت تمایل هر 6 ماه یکبار این درمان تکرار شود .

زمان لازم برای مشاهده اثرات بسته به علت اولیه شروع درمان متفاوت است :

سه روز تا یک هفته در موارد درمان جهت کاهش ترشح زیاد چربی پوست

یک تا دو هفته جهت کاهش آکنه های التهابی

دو هفته تا دو ماهجهت کاهش اندازه منافذ پوست

یک تا سه ماه جهت خطوط ریز پوست ، سفت شدگی پوست و درمان اسکار

سوالات رایج :
آیا بعد از انجام رادیوفرکونسی فرکشنال استراحت در منزل ضروری است ؟

اکثر افرادی که این درمان را انجام می دهند در روز بعد تنها دچار تورم مختصر و رنگ مختصرصورتی پوست هستند و در صورت مصرف ضدآفتاب به میزان کافی می توانند فعالیت های معمول اجتماعی خود را آغاز نمایند ولی توصیه می شود جلسه درمانی خود را روز قبل از تعطیلات آخر هفته انجام دهید تا پوست فرصت بیشتری برای ترمیم قبل از مواجهه با محرک های محیطی داشته باشد .

آیا از این روش جهت درمان اسکارهای هیپرتروفیک می توان استفاده نمود ؟

توصیه شده است در مواردی که اسکار مراحل اولیه خود را سپری می کند از سایر روش های درمانی همانند دارو ، لیزر دی اکسید کربن و … استفاده شود ؛ ولی در صورتی که با اسکار قدیمی مواجه هستیم می توان از رادیوفرکونسی سوزنی فرکشنال در کنار سایر روش ها استفاده کرد .

آیا احتمال خونمردگی در محل درمان وجود دارد ؟

گرچه این احتمال بسیار اندک است اما نمی توان با قاطعیت به تمام بیماران قول عدم ایجاد خونمردگی را داد . در صورتی که این عارضه ناخواسته رخ دهد محدود به مناطق محدودی خواهد بود . جهت کاهش احتمال این عارضه توصیه می شود از یک هفته قبل از مصرف داروهائی که با عث کاهش قدرت انعقاد خون می شوند همچون آسپیرین ، مسکن ها ( بجز استامینوفن ) ، ویتامین آ و ائی ، قرص سیر ، مکمل های گیاهی ، الکل و… خودداری نمود . درصورتی که تحت درمان با وارفارین قرار دارید حتماً پزشک را قبل از اقدام به درمان مطلع نمائید .

آیا می توان از این روش در درمان استریا ( خطوط و ترک های ناشی از بارداری و چاقی در سطح پوست ) استفاده نمود ؟

درچند مطالعه از این روش به تنهائی یا در کنار لیزر فرکشنال دی اکسید کربن در درمان استریا استفاده شده که در اکثر آنها بهبودی نسبی و کاهش خطوط ونه رفع کامل آنها گزارش شده است .

آیا مصرف آسیکلوویر قبل از درمان در افراد با سابقه تب خال ضروری است ؟

توصیه اکید من مصرف قرص آسیکلوویر از دو روز قبل از جلسه درمان تا سه روز بعد از آن ( جمعاً پنج روز ) در افراد دارای سابقه ابتلا به تب خال می باشد .

میزان اثربخشی فرکشنال رادیوفرکونسی در مقایسه با لیزر فرکشنال CO2 چگونه است؟

درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال است؛ اما میزان بهبودی در درمان اسکارهای آکنه ( جوش ) و اسکارهای جراحی و بخیه با لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی می باشد.

آیا بین دستگاه های مختلف رادیوفرکونسی از لحاظ میزان اثربخشی و احتمال ایجاد عارضه تفاوتی وجود دارد؟

بلی ، همانطور که درمقدمه ذکر شد دستگاه های اولیه تنها انرژی را بر سطح اپیدرم متمرکز می نمودند که هم باعث کاهش اثربخشی و هم افزایش احتمال آسیب به سطح پوست و ایجاد عارضه بخصوص در پوست های تیره شبیه به پوست اکثر ایرانیان می شد ؛ در تکنولوژی رادیوفرکونسی سوزنی با ورود منبع تولید انرژی به داخل پوست و تولید انرژی درست در محلی که قرار است تاثیرات درمانی در آن آغاز شود محدودیت های فوق رفع گردیده است. اما دستگاه های سوزنی نیز به دو دسته تقسیم می شوند: در یک گروه انرژی در تمام طول سوزن ساطع می شود که حسن آن کاهش احتمال خونمردگی است ولی در مقابل احتمال آسیب به سطح پوست و اپیدرم افزایش می یابد که به منظور رفع این معظل در دستگاه INFINI انرژی تنها در نوک سوزن تولید می شود تا هم احتمال عوارض به حداقل برسد وهم امکان افزایش میزان انرژی ساطع شده از دستگاه جهت کسب نتایج درمانی بیشتر فراهم شود. در شکل زیر مقایسه بین این دستگاه ها به صورت شماتیک نشان داده شده است.

 

 

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.