دستگاه لیزر فرکشنال اربیوم

بازدید: 2128

لیزر اربیوم: لیزر جوانسازی پوست صورت
لیزر اربیوم دارای طول موج ۲۹۴۰ نانومتر یعنی مقدار مناسب برای جذب آب پوست است.
لیزر اربیوم لایه بسیار ظریفی از پوست را در هر تابش جدا می‌کند و به این ترتیب با ترمیم سطح پوست چروک‌ها کاهش می‌یابد، جای جوش و تجمع غیرطبیعی رنگدانه‌ها از بین می‌رود و ضایعه‌های پوستی برداشته می‌شود.
دوران بهبود لیزر جوانسازی صورت اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است.
کاربردهای اصلی لیزر اربیوم در کلینیک ماه
با توجه به این که از لیزر پوست صورت اربیوم برای برداشتن لایه‌های بسیار ظریف پوست استفاده می‌شود، این لیزر عمدتاً برای ترمیم و جوانسازی پوست با اهداف زیر به کار برده می‌شود:
کاهش چروک
درمان جای جوش
از بین بردن ضایعه‌های پوستی
درمان رینوفیما
مراحل عمل با لیزر اربیوم در کلینیک ماه
مشاوره
انجام مشاوره پیش از درمان جوانسازی پوست با لیزر اربیوم ضروری است. سابقه پزشکی و شرایط بیمار، از جمله انجام درمان‌های دیگر، ابتلا به عارضه‌های خاص، نوع پوست و سابقه وجود زخم‌های سرد، باید به دقت بررسی شود. پزشک توصیه‌های خاص مراقبت پس از عمل را ارائه می‌دهد، طول دوران بهبود را تعیین می‌کند و بیمار را از دیگر روش‌های درمان آگاه می‌سازد.
پوست باید به دقت معاینه شود و درمان‌های لازم برای ترمیم آن مشخص شود.
از پوست عکس گرفته می‌شود.
بیمار رضایت نامه را به دقت مطالعه می‌کند و پیش از امضا کردن تمام ابهام‌ها و پرسش‌های خود را مطرح می‌کند.
برای این که پوست بیمار آماده ترمیم شود، رتینوئید تجویز می‌شود.
عمل با لیزر اربیوم
بیمار باید یک ساعت پیش از عمل به کلینیک بیاید و مقدار والیوم کافی را دریافت کند. البته دریافت والیوم برای درمان یک نقطه یا لایه برداری با لیزر نانو یا میکرو ضروری نیست.
داروی بی‌حسی موضعی برای مسدود کردن عصب تزریق می‌شود.
کرم بی‌حسی یک ساعت پیش از عمل بر روی موضع مورد نظر استعمال می‌شود.
صورت بیمار دو بار با استون گرید دارویی تمیز می‌شود.
لیزر اربیوم در پالس‌های چندگانه از صورت عبور داده می‌شود. در صورت لزوم باید لیزر چند بار از روی صورت عبور داده شود.
از پمادهایی مانند وازلین استفاده می‌شود.
صورت بیمار که احتمالاً بسیار قرمز می‌شود با لایه‌ای از پماد پوشانده می‌شود.
مزایای درمان با لیزر اربیوم در کلینیک ماه
کلینیک سیب سرخ به واسطه مجهز بودن به لیرزهای گوناگون دامنه انتخاب وسیعی را در اختیار بیماران قرار می‌دهد تا با صلاح‌دید پزشک خود بهترین و مناسب‌ترین درمان را برای رفع مشکلات پوستی خود انتخاب کنند. لیزر اربیوم یکی از تجهیزات مورد استفاده و پرکاربرد کلینیک سیب سرخ است.
با تماس گرفتن با کلینیک و تعیین وقت جلسه مشاوره اولیه لیزر نخستین گام را برای جوانسازی پوست خود بردارید. بیمار و پزشک در جلسه مشاوره در مورد اهداف واقع بینانه و ممکن درمان تبادل نظر می‌کنند و انتظار بیمار از عمل شکل می‌گیرد.
موارد کاربرد لیزر اربیوم
در ابتدای مقاله توضیح مختصری در مورد موارد کاربرد لیزر اربیوم ذکر شد، در این قسمت این موضوع بصورت گسترده تری توضیح داده خواهد شد.
کاهش چروک
با تحریک تولید کلاژن جدید و بازسازی پوست با برداشتن لایه بسیار ظریفی از پوست ترمیم چروک‌ها و جوانسازی پوست امکان‌پذیر می‌شود. هر چه تعداد دفعات عبور لیزر از پوست بیشتر باشد، ترمیم پوست نیز عمیق‌تر خواهد بود و البته به همان نسبت دوران بهبود نیز طولانی‌تر و نتایج به دست آمده بهتر خواهد بود. دوران بهبود جوانسازی پوست با لیزر اربیوم معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد.
درمان جای جوش و جای زخم
لیزر اربیوم برای درمان جای جوش و زخم فرو رفته (آتروفیک) به کار برده می‌شود. کلاژن جدید در اثر برداشتن لایه‌های سطحی پوست تولید می‌شود و به این ترتیب پوست جوان‌تر و دارای بافت بهتر می‌شود.
درمان تجمع رنگدانه‌ها
از لیزر اربیوم برای درمان تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌های روی پوست استفاده می‌شود، به این ترتیب که لایه‌های فوقانی پوست که محل تجمع رنگدانه‌ها هستند، به دقت برداشته می‌شود. این عارضه معمولاً با لیزر اربیوم درمان نمی‌شود، مگر آن که از بین بردن چروک‌ها نیز مد نظر باشد. دوران بهبود این عمل طولانی‌تر از لیزرهای دیگری مانند مدلایت یا روبی است که رنگدانه‌ها را با دقت بیشتر و دوران بهبود کوتاه‌تر برمی‌دارد و نیازی به حذف لایه‌های پوست نیست.
درمان ضایعه‌های پوستی
بهتر است برای درمان ضایعه‌های پوستی در عوض جراحی از لیزر اربیوم استفاده شود. کراتوز خورشیدی، علامت‌های گوناگون روی پوست و خال‌های خوش خیم را می‌توان با لیزر اربیوم از بین برد. اما این عمل برای درمان ملانوم مناسب نیست.
درمان رینوفیما
رینوفیما یکی از عارضه‌هایی است که به بزرگ شدن غده‌های چربی روی بینی و بینی نوک پیازی می‌انجامد. رینوفیما با عارضه دیگری به نام روزاسه همراه است. به کمک لیزر اربیوم می‌توان این بافت‌های اضافی روی بینی را برداشت و آن را به شکل و اندازه اصلی برگرداند.
لیزر اربیوم چیست؟
لیزر اربیوم دارای طول موج ۲۹۴۰ نانومتر است، این طول موج برای جذب آب پوست مناسب است. این میزان جذب آب فرایند برداشتن لایه پوست را تحت کنترل درمی‌آورد. بنابراین لیزر اربیوم برای ترمیم و جوانسازی پوست و کاهش چروک، جای زخم و جوش و تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌ها به کار برده می‌شود. این لیزر برای برداشتن ضایعه‌های گوناگون پوستی (برجستگی‌ها و غده‌های پوستی) نیز کاربرد دارد.
آب جزء اصلی تشکیل دهنده پوست است و قدرت لیزر اربیوم برای جذب آب پوست بسیار بالا است. بنابراین به محض رسیدن انرژی لیزر به پوست، بخار شدن پوست در تماس با لیزر به دلیل قدرت بالای لیزر برای جذب آب شروع می‌شود. عمق نفوذ لیزر اربیوم بسیار سطحی است، چون انرژی به محض تماس با سطح پوست توسط آب پوست جذب می‌شود. به این ترتیب انرژی گرمایی بسیار پایینی به لایه‌های عمیق‌تر پوست منتقل می‌شود.
قدرت جذب آب لیزر دی اکسید کربن در مقایسه با لیزر اربیوم پایین‌تر است، به همین دلیل بخشی از انرژی آن در لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند و تمام انرژی به سرعت توسط لایه‌های فوقانی جذب نمی‌شود. این گرم شدن عمقی‌تر پوست به سفت شدن و انقباض بافت یعنی اثری منجر می‌شود که با لیزر اربیوم به دست نمی‌آید. در زمان جوانسازی پوست غالباً ترکیبی از این دو لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بهترین نتیجه به دست آید.
متقاضی ایده‌آل درمان با لیزر اربیوم
لیزر اربیوم برای ترمیم و جوانسازی پوست افراد با چروک‌های جزیی تا متوسط، آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید یا جای جوش مناسب است. این روش بهترین نتیجه را بر روی گونه‌های روشن‌تر پوست به دست می‌دهد؛ افراد دارای پوست‌های تیره‌تر احتمالاً پس از این عمل با عوارض متعددی روبرو خواهند شد که در بخش بعد آن‌ها را توضیح خواهیم داد. به علاوه استفاده از لیزر اربیوم در دوران بارداری یا شیردهی مناسب نیست و توصیه می‌شود برای درمان جای زخم کلوئیدی (گوشت اضافه) به کار برده نشود. ضمناً افرادی که در ۶ ماه گذشته روآکوتان مصرف کرده‌اند، نباید از این روش استفاده کنند.
اثرهای جانبی/ عوارض درمان با لیزر اربیوم
دوران بهبود عمل جوانسازی و ترمیم پوست با لیزر اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است. قرمزی، ورم و پوسته پوسته شدن پوست در این مدت دور از انتظار نیست. در برخی موارد پوست، بسته به شدت درمان، پس از سپری شدن یک تا دو ماه همچنان قدری قرمز است.
چون احتمال عفونت تبخالی (ویروس زخم سرد) یا عفونت باکتریایی نیز پس از درمان با لیزر اربیوم وجود دارد، داروی پروفیلاکتیک (پیشگیری کننده) قبل و بعد از درمان مصرف می‌شود.
در موارد اندکی نیز با تغییر رنگدانه‌ها مواجه می‌شویم، به ویژه اگر پوست چرب یا تیره باشد، احتمال هیپرپگمانتاسیون (افزایش تجمع رنگدانه‌های پوستی) یا هیپوپیگمانتاسیون (کاهش تجمع رنگدانه‌های پوستی) افزایش می‌یابد. بنابراین پزشکان کلینیک ماه معمولاً درمان با لیزر اربیوم را تنها بر روی بیماران دارای رنگ پوست روشن انجام می‌دهند.
در مواردی نادر درمان با لیزر اربیوم منجر به زخم شدن پوست می‌شود. این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که عمق درمان/ ترمیم فراتر از سطحی باشد که پوست قادر به بازسازی کامل آن باشد.

    نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.