تعداد بازدید: 5542
زبان : فارسی

آیا کچل کردن سر کودکت تاثیری در رشد مو دارد؟

تاریخ درج خبر : 1396/8/8

آیا کچل کردن سر کودکت تاثیری در رشد مو دارد؟

 

تراشیدن، بلند کردن و کوتاه کردن مو، تأثیری در افزایش یا کاهش رشد مو ندارد.

 

میتوان گفت به دو دلیل این باور غلط در میان مردم ایجاد شده که فکر می کنند کچل کردن سر کودک باعث می شود که ضخامت و سرعت رشد مو تغییر کند:

 

 

 اول اینکه  چون موی انسان دارای 3 مرحله زندگی است؛ اولین مرحله، مرحله رشد است که مو بلند می شود و مراحل بعدی، مراحل استراحت و مرگ مو است.

وقتی در مرحله مرگ ساقه مو می افتد، مجدداً از ریشه همین سه مرحله ایجاد می شود یعنی رشد، استراحت و مرگ؛ چرا که هر مویی این سه مرحله را دارد.

 

وقتی که مو را با تیغ یا موچین یا بند یا موم بر می دارند چون این مو ناگهان برداشته می شود تمام موهایی که در مرحله استراحت و مرگ هستند دچار شوک شده و وارد مرحله رشد می شوند و در چند روز اول این طور به نظر می رسد که موها سریع در آمده اند که این روند چند روز بیشتر نیست. موها بعد از آن به طبیعت اصلی خود بر می گردند یعنی اگر در مرحله استراحت یا مرگ بوده اند به همان مراحل بازگشت پیدا می کنند.

 

دلیل دیگری که مردم برای تراشیدن مو به آن باور دارند ضخامت مو است.

 موی انسان در داخل پوست ضخیم است و وقتی از پوست خارج می شود هرچه به سمت نوک مو می آید، نازک تر می شود. حال اگر یک مویی را تیغ بزنید سطح مقطع آن، که روی پوست دیده می شود ضخیم تر از سطح مقطعی است که روی نوک دارد و این طور به نظر می رسد که تیغ زدن باعث کلفت و ضخیم شدن مو می شود.

 

 این یک باور غلط و اشتباه چشم است چرا که آن مو مجدداً وارد مرحله رشد و ژنتیک خود شده و نازک می شود. همان گونه که در گذشته بوده است.

بنابراین تیغ زدن، کچل کردن، بند انداختن و استفاده از موم هیچ تأثیری در ضخامت و سرعت رشد مو ندارد.

از   1   رای
10

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.