تعداد بازدید: 2351
زبان : فارسی

انجام چه کارهایی باعث آسیب مو سر میشود؟

تاریخ درج خبر : 1397/12/12

خانم ها اهمیت زیادی به موهای شان می دهند، اما گاهی همین اهمیت زیاد دادن می تواند باعث دردسر شود چرا که آنقدر به سراغ خدمات مختلف مربوط به مو مثل کراتینه ،ویتامینه، دکلره و... می روند که موها آسیب می بینند، همه موهای زیباتر می خواهند ولی بعضی از افراط و تفریط ها اثر نامطلوبی در بر خواهد داشت.

انجام چه کارهایی باعث آسیب مو سر میشود:
خانم ها اهمیت زیادی به موهای شان می دهند، اما گاهی همین اهمیت زیاد دادن می تواند باعث دردسر شود چرا که آنقدر به سراغ خدمات مختلف مربوط به مو مثل کراتینه ،ویتامینه، دکلره و... می روند که موها آسیب می بینند، همه موهای زیباتر می خواهند ولی بعضی از افراط و تفریط ها اثر نامطلوبی در بر خواهد داشت.
1.کراتینه کردن:
زمانی که آرایشگرها و مدیران سالن های زیبایی درباره لطافت و صافی موهایتان بعد از کراتینه کردن و زود حالت گرفتن آنها صحبت می کنند بیشتر خانم ها برای این کار داوطلب می شوند. علاوه بر قیمت بالا این کار عواقبی هم دارد که بهتر است قبل از امتحان آن را بدانید.مواد کراتینه به ریه ها به شدت آسیب می رسانند و فرد را مستعد بدخیمی های ریه می کنند. البته ناگفته نماند که ذات مواد شیمیایی به کار رفته در این فرایند نیز سرطانزاست. روتئین هایی روی مو وجود دارد که به صورت رشته های گرد دور هم می پیچند. این پروتئین ها که کراتین نام دارند بر اثر کارهای آرایشگری مثل رنگ و دکلره یا حتی استفاده از دستگاه های حالت دهنده داغ مثل اتو و سشوار آسیب می بینند، یعنی این رشته های در هم گره خورده می شکنند و در نتیجه صافی خود را از دست می دهند، حالا آرایشگر می خواهد با کراتینه کردن این آسیب دیدگی ها را جبران کند اما در واقع این صافی و نرمی یک اثر کاملا موقتی است چراکه این رشته های پروتئین خشک شده تنها برای کوتاه مدت به هم چسبانده می شود و به هیچ وجه درمان قطعی نیست زیرا که مویی که سوخته یا آسیب فیزیکی دیده است دیگر به هیچ وجه قابل ترمیم نیست و کراتینه مانند بند زدن چینی شکسته است.
2.دکلره:
جادوی رنگ های بلوند یا روشن و حتی مش و های لایت گاهی خیلی از خانم ها را وسوسه می کند سراغ دکلره بروند. دکلره یا دکلراسیون به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ که روی سر می زنند و نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه های طبیعی مو از ساختمان موست. اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از ۴ درجه روشن کنیم، ابتدا باید موها را دکلره کرده و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.
وقتی مو را دکلره می کنند مو دچار آسیب شیمیایی می شود زیرا بافت طبیعی از بین می رود و موی خشک و آسیب دیده به جا می ماند. از طرف دیگر مویی که زیاد در معرض مواد دکلره قرار گرفته باشد به اصطلاح آرایشگرها می سوزد، یعنی مثل آدامس کش می آید. باید گفت وقتی مو این حالت را پیدا می کند دیگر کاملا از بین رفته است و با هیچ روشی دوباره زنده نخواهد شد.
3.ویتامینه کردن:
ویتامینه کردن از آن کارهایی است که خیلی از ما در آرایشگاه برای کمک به موهایمان امتحان کرده ایم، باید بدانید شاید کراتینه یا دکلره کردن باعث زیباتر شدن موقت موهایتان شود اما ویتامینه کردن مو علاوه بر هزینه ای که متحمل می شوید سود دیگری نخواهد داشت. آرایشگرها بسته به قد و حجم موهای مشتری مواد مورد نیاز برای ویتامینه کردن مو و به دنبال آن هزینه این کار را مشخص می کنند.
ویتامینه هیچ فایده ای ندارد چراکه در تمام مراجع علمی آمده است وقتی موهایی آسیب دید و خاصیت کشسانی پیدا کرد یا حتی زمانی که نوک آن موخوره زد و چند شاخه شد، دیگر هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد و تنها باید کوتاه شود. شاید مویی را که در اثر آسیب های فیزیکی و شیمیایی خشک و شکننده شده بتوان با مواد چرب، کمی نرم کرد ولی درمان نمی توان کرد، این مواد چرب هم لازم نیست حتما مواد گران قیمت باشد بلکه می تواند روغن بادام شیرین یا حتی وازلین ساده باشد.
4.اکستنشن:
اکستنشن مو راهی است برای پرپشت کردن و بلند کردن مو و کدام خانم است که از چنین کاری استقبال نکند به خصوص وقتی آرایشگر توضیح می دهد که بیشتر اکستنشن ها حدود ۳ تا ۵ ماه لابه لای موها دوام می آورند و می توان این موهای اضافه شده را درست مثل موهای طبیعی شست و نرم کننده زد. اگر اکستنشن به وسیله فرد ماهری انجام شود، به هیچ وجه درد ندارد و فقط ممکن است ۲ تا ۳ روز اول احساس کنید شیء اضافه ای میان موهایتان قرار دارد اما بعد از گذشت چند روز این احساس از بین می رود. اما واقعا اکستنشن با موها چه می کند.
وقتی موها شروع به ریختن می کند و کم می شود، یعنی ریشه موها یا به دلیل هورمونی یا هر اختلال درونی دیگری قدرت کافی را ندارد و به راحتی می ریزد چنین مویی به هیچ وجه این توانایی را ندارد که فشار ناشی از اکستنشن را تحمل کند، چنین موهایی نمی تواند بار ناشی از وزن موهای متصل شده را تحمل کند و در نتیجه ریزش موی کششی ایجاد شده و آسیب بیشتری به موها وارد می شود. حتی اگر موها سالم هم باشد باز اکستنشن احتمال ریزش مو را افزایش می دهد چرا که یک تار مو فقط می تواند وزن خودش را تحمل کند و هر اضافه وزنی به ریشه فشار می آورد و آن را سست کرده و ریزش موی کششی را پیش می آورد. باید بدانید وقتی به طور مکرر موها با فشار کنده شوند( ریزش موی کششی ) دیگر هرگز جای آنها مویی نخواهد رویید.
5.ماساژ و آبرسانی:
اگر زیاد اهل آرایشگاه رفتن باشید حتما تا به حال نام ماساژ و آبرسانی برای موها را شنیده اید و احتمالا چندین بار هم وسوسه شده اید موهایتان را به خانم آرایشگر بسپارید؛ کاری که در آرایشگاه ها و مراکز زیبایی تحت عنوان ماساژ و آبرسانی صورت می گیرد. این عمل ترکیبی از ویتامینه کردن مو و ماساژ است که با مواد شیمیایی دیگری همراه می شود. البته این فعالیت بیشتر از آنکه جنبه تقویت کنندگی و درمانی داشته باشد جنبه آرامش بخشی خواهد داشت. اما داستان آبرسانی و ماساژ کمی شک برانگیز است چرا که نرخ مشخصی ندارد؛ نه مواد استفاده شده و نه دستگاه ها و نه حتی دستمزد آرایشگر .
ساقه مو مثل عصب هاست نباید آسیب ببیند، اگر بشکند و آسیب ببیند دیگر هیچ کاری نمی توان برای آن انجام داد. هیچ ماده ای هرچند هم گران قیمت نمی تواند برای موها کاری کند و آنها را نجات دهد، حالا چه به اسم آبرسانی باشد و چه ویتامینه
مو از فولیکول هایی رشد می کند که داخل پوست سر قرار گرفته است. ماساژ دادن می تواند جریان خون را در این منطقه تسهیل کند و در نتیجه اثرات مثبتی می تواند داشته باشد البته اگر درست انجام شود. حتی می توان گفت یکی از درمان ها برای ریزش مو استفاده از داروهایی است که خونرسانی را بهبود می دهد، مثل خانواده ماینوکسیدیل ها یا ... حالا اگر بتوان با ماساژ این کار را انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر خواهد بود.
6.فر کردن و صاف کردن:
شاید بتوان گفت اصطلاح «مرغ همسایه غاز است» در رابطه با موها صددر صد صدق می کند، یعنی اگر موهای صاف داشته باشیم می خواهیم آنها را فر کنیم و اگر موهای فر داشته باشیم می خواهیم صافشان کنیم. حالا این تغییر حالت روش های مختلفی دارد؛ بعضی از ما با سشوار و دیگر وسایل حرارتی حالت دلخواهمان را در موها به وجود می آوریم و بعضی ترجیح می دهیم با مراجعه به آرایشگر و استفاده از مواد شیمیایی حالت مورد نظرمان را روی موهایمان پیاده کنیم.
رنگ یک ماده شیمیایی است و واقعیت این است که به عنوان یک ماده شیمیایی آسیب هایی برای موها خواهد داشت اما گاهی چاره ای نیست . در این مواقع توصیه می کنم سراغ رنگ های طبیعی تری بروید که به رنگ موهای خودتان نزدیک است، چرا که وقتی تغییر رنگ زیادی در موها ایجاد کنید تقریبا همان حالتی که در دکلره پیش می آید برای موهایتان رخ می دهد، مثلا رنگ های خیلی مشکی یا خیلی شرابی نیز به راحتی به موها آسیب می زند زیرا رنگدانه های مو را دستخوش تغییر زیاد می کند.

کلینیک تخصصی موهای زائد
کلینیک لیزر موهای زاید
بهترین کلینیک پوست و مو در شیراز
کلینیک ماه

 

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.