تعداد بازدید: 2074
زبان : فارسی

اگر دچار ریزش موی اضطرابی هستید بخوانید

تاریخ درج خبر : 1397/7/10

در ریزش موی حاد که کمتر از ۶ ماه از ریختن موها می گذرد، همیشه در صورت حذف عامل زمینه ای، به احتمال زیاد رشد دوباره موها قابل برگشت است. 

در ریزش موی حاد که کمتر از ۶ ماه از ریختن موها می گذرد، همیشه در صورت حذف عامل زمینه ای، به احتمال زیاد رشد دوباره موها قابل برگشت است.

وقتی صحبت از ریزش مو می شود در بیشتر موارد به دنبال یک علت خیلی خاص یا به نوعی بیماری برای ریختن موها هستیم و شاید کمتر کسی به این فکر کند که شاید موهایی که می ریزد به خاطر واکنش بدن به تنش های روانی باشد.

یکی از عوامل موثری که می تواند منجر به ریزش موی منتشر و یکنواخت از تمام نقاط سر شود، استرس است. منشا این استرس ها می تواند روحی روانی باشد و منجر به بروز اضطراب های خیلی حاد و ناگهانی در فرد شود. این تنش و استرس ها می توانند در اثر از دست دادن یک عزیز، طلاق، کنکور، ابتلا به بیماری، انجام جراحی، شیمی درمانی، مصرف برخی داروها، گرفتن رژیم های خودسرانه و طولانی مدت (رژیم های غذایی نامناسب) و همچنین زایمان یا سقط جنین و خونریزی شدید تظاهر پیدا کنند.

وقتی فردی در محیط های پرتنش باشد و از فشارهای عصبی رنج ببرد، تغییرات بیوشیمیایی و فیزیکی در بدن رخ می دهد که بعد از مدتی ممکن است منجر به ریختن موها شود. به طور معمول ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ فولیکول مو در روز طبیعی است ولی اگر میزان ریزش مو بیش از این مقدار باشد باید حتما این مساله را پیگیری کنید چراکه نیازمند بررسی است. معمولا بر حسب اینکه چه مدت از زمان شروع ریختن موها گذشته، ریزش مو به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود.

ریزش موی حاد

اگر زمان ریزش موها کمتر از ۶ ماه طول بکشد، فرد دچار ریزش موی حاد است. در نوع حاد ریزش مو، در بررسی عامل موثر در ریختن موها، باید اتفاقاتی که طی سه ماه قبل از ریزش مو رخ داده، مورد توجه قرار بگیرد. علت آن هم این است که از زمانی که عامل ریزش مو وارد بدن می شود تا وقتی که مو به فاز ریزش راه پیدا کند، یک بازه زمانی سه ماهه وجود دارد. در این بازه زمانی سه ماهه، مو در ابتدا از فاز رشد به استراحت وارد می شود و سپس با بروز این مرحله موها می ریزند.

ریزش موی مزمن

اگر بیش از ۶ ماه است که درگیر از دست دادن موهای خود هستید، دچار ریزش موی مزمن شده اید. درمان این فرم از ریزش مو، به دلیل اینکه در برخی موارد با وجود همه بررسی هایی که انجام می شود، علتی برای آن یافت نمی شود، کمی سخت تر است. در صورتی که عوامل ایجادکننده یا تشدیدکننده ریزش مو تکرار شود، (بیش از ۶ ماه) ریزش مو به صورت مزمن در می آید. این نوع از ریزش مو در اثر اختلالات هورمونی، نامنظم بودن عادت ماهیانه نامنظم، وجود موی زائد، کمبود فقر آهن شدید، اختلالات کم کاری یا پرکاری تیروئید و همچنین مصرف برخی از داروها مثل داروهای ضداضطراب برای درمان افسردگی و آکوتان برای بهبود آکنه دیده می شود.

وقتی مو «سکه ای» می ریزد!

روبروی آینه ایستاده اید و زیبایی تان را برانداز می کنید که به یکباره متوجه می شوید بخشی از موهای ابرویتان ریخته. مدتی با داروهای گیاهی درصدد درمان هستید اما جوابی نمی گیرید تا اینکه به متخصص پوست و مو مواجعه می کنید و بعد از گرفتن شرح حال و بررسی ها مشخص می شود، شوک روحی که مدت ها پیش تجربه کرده اید، نقشی در ریختن ابرویتان داشته است. جای تعجب نیست! در بسیاری از مواقع با آنکه علت شناخته شده ای برای ریزش مو به شکل موضعی (سکه ای یا گرد) در یک ناحیه از موهای بدن نیست، اما استرس می تواند نقش مهمی در آن داشته باشد. این نوع ریزش مو در واقع به دنبال یک عامل استرس زای شدید رخ می دهد و قسمت هایی از موهای سر، ابرو، مژه و در آقایان همچنین موهای ریش و سبیل به صورت سکه ای می ریزد. شاید در اغلب موارد هم به صورت تصادفی توسط فرد یا همراهان او کشف شود. ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا غیرقابل پیش بینی است و می تواند استرس روانی زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد اما در اغلب در عرض چند ماه بهبود می یابد.

وقتی خودتان موهایتان را می کنید

استرس های روانی در شروع تریکوتیلومانیا نقش دارند. در این حالت فرد به دنبال احساس تنش و فشارهای عصبی که به او وارد می شود، خودبه خود به کندن موها روی می آورد. پس از اقدام به این عمل هم احساس راحتی یا آرامش پیدا می کند. البته از دیگر اختلالات روان پزشکی، اختلالات وسواسی و افسردگی نیز می تواند باعث این نوع ریزش موی مزمن شود. در بسیاری از موارد خانم های جوان یا حتی کودکانی که در سنین مدرسه در ارتباط با همسالان، معلمان یا خانواده مشکل دارند یا والدین آنها با هم سازگاری ندارند، دچار تریکوتیلومانیا می شوند و موی سر، ابرو و مژه خود را می کنند.

بعد از معاینه و گرفتن شرح حال مشخص می شود زمینه هایی از استرس و اضطراب باعث این بیماری شده که نیازمند درمان است و به دنبال درمان استرس، ریزش مو نیز کنترل می شود.

آیا موها دوباره رشد می کنند؟!

معمولا یکی از نگرانی های عمده بسیاری از مراجعه کنندگانی که در اثر استرس به یکباره دچار ریزش موی شدید شده اند و قسمت زیادی از موهایشان را از دست داده اند، این است که آیا موهایشان دوباره رشد می کند یا نه؟!

در ریزش موی حاد که کمتر از ۶ ماه از ریختن موها می گذرد، همیشه در صورت حذف عامل زمینه ای (استرس زا) که منجر به ریختن موها شده، به احتمال بسیار زیاد رشد دوباره موها قابل برگشت خواهد بود. اما در ریزش موی مزمن که بیشتر از ۶ ماه است که فرد از ریزش موها گله مند است، درمان ریزش مو دشوارتر بوده و ممکن است خیلی از کسانی که موهایشان ریخته، در نهایت به سمت کاشت مو بروند.

یک نکته

در بسیاری از مواقع بین ریزش مو و اضطراب محیطی ارتباط وجود دارد. جهت درمان این نوع ریزش مو باید به زمینه های روان شناسی و اختلالاتی که در فرد وجود دارد، توجه شود. در صورتی که ریزش مو حاد باشد، اگر سطح استرس خود را کاهش دهید بعد از چند ماه رشد موها به طور طبیعی شروع می شود. اما در نوع مزمن به خصوص تریکوتومولیا درمان این بیماران باید با همکاری متخصصان پوست و روان پزشک انجام شود. چراکه در اغلب موراد نیاز به رفتاردرمانی است و این درمان ها بیش از دارویی که متخصص پوست تجویز می کند، در کنترل ریزش مو نقش دارد.

منبع خبر: مجله سلامانه

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.