تعداد بازدید: 2155
زبان : فارسی

درباره ریزش موی صورت مردان بیشتر بدانید

تاریخ درج خبر : 1397/10/4

ریزش موی صورت در مردان امری غیر طبیعی است به ویژه اگر به حالت سکه ای و تیکه ای ریزش داشته باشد

ریزش مو در مردان یک معضل بزرگ محسوب می شود و تقریبا همه مردان در برهه ای از زمان نگران این مسئله هستند و با آن دست و پنجه نرم می کنند. امروز در این مطلب از سایت نیک صالحی می خواهیم درباره ریزش موی صورت مردان و عوامل موثر بر آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید

عوامل ریزش موی صورت مردان
همه موهای بدن در یک چرخه رشد طبیعی زندگی می کنند، و در هر بازه زمانی ، ۹۰ تا ۹۵ درصد مو ها در مرحله فعال رشد قرار دارند که به آن «فاز آناژن» می گویند. پس از یک مرحله گذار کوتاه، موها به طور طبیعی در انتهای فاز نهایی و یا فاز تلوژن قرار می گیرند، زیرا موهای جدید به فولیکول موهای قدیمی فشار می آورند و باعث ریزش آن ها می شوند. بنابراین، ریزش موی اندک روزانه، طبیعی و مورد انتظار است.

ریزش موی صورت مردان
دلایل ریزش موی صورت مردان
تعداد متوسط موهای صورت که روزانه می ریزند به حجم ریش بستگی دارد، اما طبق یک نظرسنجی در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ در مجله «Clinical and Diagnostic Research» مجموعا میزان سالم ریزش مو از سر و صورت کمتر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ دانه در روز است.

تاثیر شستشو و آرایش ریش روی ریزش آن

ممکن است پس از آرایش ریش، ریزش آن بیشتر به چشم بیاید. این به این دلیل است که شستن یا شانه کردن ریش، خود باعث می شود برخی از تار های شل که در انتهای چرخه رشد قرار دارند، بریزند. وقتی به ریش محصولات حالت دهنده می زنید آن را زیاد ماساژ نمی دهید یا نمی شویید مو های شل صورت نمی ریزند و در جای خود محکم می مانند، به همین دلیل پس از شامپو کردن و یا بعد از آرایش ریش بیشتر متوجه ریزش آن می شوید. بازی با ریش و یا کشیدن و تاب دادن سبیل هم باعث ریزش مو های فاز تلوژن می شود.

دلایل ریزش موی صورت مردان
غیر طبیعی بودن ریزش موی صورت مردان

ریزش غیر طبیعی مو ممکن است مربوط به تلوژن افلوویوم باشد. این عارضه زمانی رخ می دهد که یک عامل استرس مثل عفونت، جراحی بزرگ یا کاهش وزن شدید موجب شود موها زود تر وارد فاز تلوژن شوند. «آلوپسی آره آتا» هم بیماری دیگری است که سبب ریزش ناگهانی و سکه ای مو می شود و ممکن است روی ریش هم تاثیر بگذارد. در این نوع ریزش مو یا عوامل ژنتیکی دخیل است یا استرس و اضطراب های روزمره. در این نوع از ریزش مو قسمتی از ریش یا سبیل به اندازه یک سکه خالی می شود.

نقش تغذیه در رویش و ریزش مو

یکی از عواملی که به غیر از مسایل ژنتیکی و اضطرابی و استرس های روزمره، در عدم رویش یا ریزش موهای صورت نقش دارد، کمبود برخی املاح است؛ از جمله زینک یا روی -موجود در پسته، بادام، گردو، فندق- سلنیوم -موجود در غذاهای دریایی مانند میگو و همین طور گوشت قرمز- برخی از ویتامین ها به خصوص ویتامین B5 موجود در میوه ها و سبزی های تازه و B8 -موجود در غلات و تخم مرغ- و پروتیین ها -به ویژه اسید آمینه متیونین و سیستئین.

نقش ژنتیک

در افرادی که موی ریش یا سبیل آنها درنمی آید، ممکن است زمینه ژنتیکی وجود داشته باشد. توصیه می شود این افراد آزمایش هورمون تستوسترون و تستوسترون آزاد بدهند. در صورتی که میزان تستوسترون خون کمتر از حد طبیعی باشد با تجویز دارو مشکل رفع خواهد شد.

جزئیات بیشتر درباره راه های درمان ریزش مو در مردان
ریزش مو در مردان یکی از اتفاقات ناراحت کننده و استرس برانگیز است. اگر شما هم از آن مردانی هستید که به دنبال جواب درمان قطعی ریزش مو در مردان، درمان ریزش مو، راه های جلوگیری از ریزش مو، داروی ریزش مو، درمان گیاهی ریزش شدید مو، ریزش موی شدید و جلوگیری از ریزش مو هستید با ما همراه باشید.

ریزش موی صورت مردان
عوامل موثر بر ریزش موی صورت مردان
سرویس ترجمه فردا؛ طاها ربانی: اگر شما هم از آن دست مردانی هستید که ریزش مو باعث نگرانی شما شده است و به دنبال یافتن جواب سوالاتی مثل؛ درمان قطعی ریزش مو در مردان، درمان ریزش مو، راه های جلوگیری از ریزش مو، دارو ریزش مو، درمان گیاهی ریزش شدید مو، ریزش مو شدید، کمبود چه ویتامینی باعث ریزش مو می شود و به صورت کلی جلوگیری از ریزش مو هستید پس این مطلب را بخوانید.

مردان چطور از ریزش مو جلوگیری کنند؟

اگر شما جزو ۲۵ درصد مردانی هستید که با ورود به سی سالگی سرشان شروع به طاس شدن می کند، آینده برای تان چندان امیدبخش به نظر نمی آید. با این حال و با اینکه ممکن است مجبور باشید هر صبح موهای تان را از دریچه ٔ روشویی جمع کنید، شاید آن قدرها هم که فکر می کنید اوضاع خراب نباشد.

۵ چیزی که باید درباره ی ریزش موی مردانه بدانید
آیا می دانستید ریزش مو و طاس شدن دو چیز متفاوت اند؟ برای اینکه بتوانید دوغ را از دوشاب تشخیص دهید، ما در اینجا فهرستی تهیه کرده ایم از ۵ چیزی که باید درباره ی ازدست رفتن موها بدانید.

۱. از کجا باید بفهمم که دارم طاس می شوم؟

آن قدرها هم که به نظر می آید این سوال احمقانه نیست. ازدست دادن مو لزوما به معنای طاس شدن نیست. طاسی طبق الگوی مردانه وضعیتی ژنتیک است، اما ریزش مو می تواند ناشی از عوامل مختلف و متعددی باشد. اگر دسته دسته موهای تان بدون هیچ نظم و قاعده ی خاصی می ریزد، شاید دچار آلوپسی شده اید. آلوپسی وضعیتی است که موهای شخص (چه مرد و چه زن) در هر قسمتی از بدن دسته دسته می ریزد. در وضعیت های حاد، ممکن است کل موهای بدن بریزد. به نظر می رسد آلوپسی عامل ارثی و خودایمنی دارد (عامل خودایمنی یعنی بدن اشتباها به خودش حمله می کند.)

۲. با چه سرعتی موهایم را از دست می دهم؟

شروع ریزش موی مردان در بیست وچندسالگی اتفاق می افتد، اما معمولا ۱۵ تا ۲۵ سال طول می کشد تا فرد کاملا طاس شود. نیمی از مردان پنجاه ساله تقریبا کچل هستند. با این حال، بعضی مردان در کمتر از ۵ سال طاس می شوند. تقریبا غیرممکن است که بتوانیم دقیقا تعیین کنیم این فرایند چه مدت طول می کشد.

درباره ی ریزش موی مردانه
۳. چرا موهایم را از دست می دهم؟ علت ژنتیک دارد؟

اگر شما طاسی با الگوی مردانه دارید، علت ریزش موهای تان این است که بدن تان روزبه روز به یک هورمون جنسی مردانه به نام آندروژن حساس تر می شود. اینکه پوست سرتان چقدر تحت تاثیر این فرایند قرار می گیرد ارثی است. ممکن است علت ازدست دادن موها مریضی یا عمل های جراحی باشد، یا شرایط پراسترس، تغییر در میزان هورمون ها، و عفونت های پوست سر. اما در بسیاری از این موارد، ریزش مو دائمی نیست.

۴. آیا طاسی ناشی از فشارهای احساسی یا محرومیت جنسی است؟

با اینکه طاسی با الگوی مردانه ژنتیک است و در بسیاری از مردان وجود دارد، بعضی ریزش ها هم ناشی از استرس است. اگر می بینید موهای تان دسته دسته یا در وقت هایی که نباید می ریزد، به احتمال زیاد مشکل دیگری دارید. ممکن است با استرس ارتباط داشته باشد، ولی بعید است ربطی به محرومیت جنسی داشته باشد. بهترین کار این است که سراغ دکتر بروید تا چکاپی از شما بگیرد.

۵. آیا کاری از دستم برمی آید تا جلوی ریزش طبیعی موها را بگیرم؟

موهای همه به صورت طبیعی می ریزد و نازک شدن موها، وقتی سن انسان بالا می رود، اتفاقی عادی است. اما واقعیت این است که ریزش مو طبق الگوی مردانه ژنتیک است و نمی توان به طورکامل آن را متوقف کرد. وضعیتی به نام آلوپسی کششی وجود دارد که ناشی از کشیده شدن یا تنش دائمی موها به مدت طولانی است. لازم نیست شما را با موهای تان روی زمین این طرف و آن طرف بکشند تا دچار این وضعیت بشوید. اگر معمولا موهای تان را محکم گیس می کنید یا دم اسبی سفتی می بندید، احتمال دارد که مبتلا به آلوپسی کششی بشوید. بنابراین موهای تان را زیاد نکشید. بعضی متخصصان همچنین توصیه می کنند ورزش کنید، چون ورزش نیز راه مناسبی برای حفظ پوست و موی سالم است.

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.