اخبار مرتبط

تعداد بازدید: 2522
زبان : فارسی

دلایل کنده شدن پوست نوک انگشتان

تاریخ درج خبر : 1397/6/5

 ممکن است با این مشکل مواجه شده باشید که پوست نوک انگشتان کنده شده یا پوست آن ناحیه ترک بخورد، مشکلی ناراحت کننده و نگران کننده به نظر می رسد. اما باید دانست که کنده شدن پوست چندان معمول نیست و فقط این مشکل در دست ها و پاها یا لب ها رخ می دهد. 

ممکن است با این مشکل مواجه شده باشید که پوست نوک انگشتان کنده شده یا پوست آن ناحیه ترک بخورد، مشکلی ناراحت کننده و نگران کننده به نظر می رسد. اما باید دانست که کنده شدن پوست چندان معمول نیست و فقط این مشکل در دست ها و پاها یا لب ها رخ می دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، در حالی که بسیاری از موارد، جدی و حاد محسوب نمی شود، اما این امکان نیز وجود دارد که نیاز به بررسی و تشخیص بیماری های حادتری باشد.

همچنین باید در نظر گرفت که کنده شدن پوست نوک انگشتان، ممکن است همراه سایر مشکلات پوستی دیگر مانند راش پوستی، خارش یا خشکی باشد.

در این مقاله، ده علت معمول جدا شدن پوست نوک انگشتان را بررسی می کنیم:

کنده شدن پوست نوک انگشتان می تواند به دلیل عوامل محیطی یا شرایط خاص پشت پرده در سایر نقاط بدن باشد.

عوامل محیطی
دلایل محیطی کنده شدن پوست، بیشتر نشات گرفته از عوامل خارجی است تا داخلی. این دسته بندی می تواند شامل آب و هوا و مکیدن انگشتان در کودکان باشد.

۱- شستشوی مداوم دست ها
خشکی پوست مشکلی عادی است و می تواند منجر به کنده شدن پوست و ترک پوستی شود. در بسیاری از موارد، این مسئله در پی شستشوی مداوم دست ها با صابون به وجود می آید.
با وجود آنکه شستشوی مداوم دست ها برای کاهش انتشار باکتری های مضر، مهم است، استفاده از صابون باعث می شود چربی طبیعی و محافظت کننده از پوست از بین برود. هنگامی که این چربی ها از بین می روند، پوست دیگر نمی تواند رطوبت را جذب کند و باعث خشکی پوست یا درماتیت صابونی می شود.
به افرادی که کنده شدن پوست نوک انگشتان خود را تجربه می کنند توصیه می شود دست هایشان را در حالت ضرورت بشویند و پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنند و لازم است از حوله های کاغذی برای خشک کردن دست ها استفاده نکنند.

۲- آب و هوا
شرایط جوی خشک می تواند پوست دست را خشک کند و همین باعث ترک خوردگی و کنده شدن پوست شود. این حالت در زمستان بیشتر رخ می دهد به خصوص اگر کسی در هوای سرد دستکش گرم نپوشد.

به افرادی که کنده شدن پوست نوک انگشتان خود را تجربه می کنند توصیه می شود دست هایشان را در حالت ضرورت بشویند و پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنند و لازم است از حوله های کاغذی برای خشک کردن دست ها استفاده نکنند

۳- آفتاب سوختگی
آفتاب سوختگی از طریق اشعه ی فرابنفش باعث آسیب به پوست می شود. پوست ممکن است قرمز، گرم، خارش دار، حساس و نازک شده و به همین شکل، اسباب ترک خوردگی و کنده شدن پوست فراهم شود.
با وجود آنکه آفتاب سوختگی ها عادی و رایج هستند و در طی مدت یک هفته بهبود می یابند، اما احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.
هر فردی که دچار آفتاب سوختگی می شود، باید از آفتاب بپرهیزد و از لوسیون هایی مانند آلوئه ورا برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کند.

۴- مکیدن انگشت
مکیدن انگشت یا شست در کودکان مشکلی نسبتا عادی است؛ اما می تواند منجر به درد و کنده شدن پوست انگشتان شود. در حالی که اکثر کودکان با همین عادت رشد می کنند، ممکن است در ابتدا نیاز به تشویق یا بررسی و مراقبت داشته باشند.
علاوه بر جویدن ناخن، برخی بزرگسالان نیز به هنگام استرس و ناراحتی عادت به مکیدن انگشت یا جویدن انگشتان دارند.

۵- مواد شیمیایی
در حدود سیزده میلیون نفر از مردم ایالات متحده ی آمریکا، در مشاغلی به کار گرفته شده اند که با مواد مضر برای پوست مواجه اند. این کارها شامل کشاورزی، ساخت و ساز و صنایع کارخانه ای است.
بسیاری از شوینده ها، صابون ها و مواد حلال نیز مواد شیمیایی دارند که می تواند پوست را خشک کرده و دچار خارش کند.
افرادی که معمولا با مواد شیمیایی در تماس هستند باید حتما از البسه ی محافظ استفاده کرده و به صورت مرتب دست هایشان را بشویند و مرطوب کنند.

برخی شرایط پزشکی خاص می تواند منجر باعث کنده شدن پوست شود که شامل موارد زیر است:

۶- اگزمای دست
اگزمای دست، حالتی رایج است که در حدود ده درصد از مردم آمریکا به آن دچار می شوند و به آن درماتیتیس می گویند. اگزما ممکن است در اثر ژنتیک یا با در تماس بودن با مواد حساسیت زا (آلرژن) رخ داده یا باعث ایجاد خارش در پوست شود.
افرادی که در صنایع خاصی مشغول به کار هستند به احتمال زیاد دچار این مشکلات می شوند صنایعی مانند:
* شست و شو
* کترینگ
* بهداشت و سلامت
* مکانیکی

۷- کراتولیز اکسفو لیاتیو
کراتولیز اکسفو لیاتیو, مشکلی رایج است که باعث کنده شدن پوست دست می شود. این مشکل به احتمال زیاد در تابستان رخ می دهد و معمولا جوانان به آن دچار می شوند.
تاول های پوستی که درونشان از هوا پر است ممکن است بر روی نوک انگشتان ظاهر شود؛ سپس این تاول ها می ترکند و پوست اطراف آن کنده می شود. احتمالا این نواحی از پوست قرمز، خشک و ترک خورده می شود اما معمولا خارش ندارند.
با وجود آنکه، دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست، کراتولیز اکسفو لیاتیو ممکن است در مواجهه با مواد حساسیت زا، مانند صابون، مواد شوینده و مواد حلال بیشتر شود. این گونه افراد بهتر است از صابون های لطیف و بدون مواد شیمیایی استفاده کرده و از محصولات شوینده ی خاص دوری کنند.

آفتاب سوختگی از طریق اشعه ی فرابنفش باعث آسیب به پوست می شود. پوست ممکن است قرمز، گرم، خارش دار، حساس و نازک شده و به همین شکل، اسباب ترک خوردگی و کنده شدن پوست فراهم شود

۸- پسوریازیس
پسوریازیس، بیماری پوستی رایجی است که باعث قرمزی و تورم و خارش پوست می شود. این مشکل بیشتر در ناحیه ی آرنج ها، زانوها، پشت سر و پشت کمر دیده می شوند تا در نوک انگشتان دست اما ممکن است در هرجایی از بدن به وجود آید.
پسوریازیس، بیماری خود ایمنی است؛ به این معنا که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم پوست حمله می کند. این بیماری مسری نیست.
شخصی که دچار پسوریازیس است ممکن است دچار حمله ی ناگهانی شود. این حمله ها احتمالا با بسیاری از عوامل خارجی دیگر مانند جراحت ها، رژیم غذایی، رطوبت و استرس مرتبط هستند و این حالت را تشدید می کنند.
برای این بیماری درمانی وجود ندارد و تنها با داروهای خاص می توان عوارض ناخوشایند آن را کمتر کرد. این درمان ها شامل کرم ها و روغن های خاص است که بر روی پوست استفاده می شود و نیز کورتیکواستروئیدهای موضعی و فتوتراپی تجویز می شود.

۹- درماتیت تماسی آلرژیک
درماتیت تماسی آلرژیک، زمانی رخ می دهد که شخص با چیزی که به آن حساسیت دارد برخورد کند. برای نمونه اگر شخصی که به نیکل حساسیت دارد در معرض آن قرار بگیرد و آن را لمس کند ممکن است پوستش خارش پیدا کند، ترک بخورد یا پوست آن کنده شود.
همچنین برخی مواد سمی مانند سم بلوط (poison oak) و سماق (poison sumac) چنین حالتی را ایجاد خواهند کرد.

۱۰- بیماری کاواساکی
بیماری نادری است که کودکان زیر پنج سال به آن دچار می شوند. برجسته ترین علامت آن، تب شدید است که بیش از پنج روز طول بکشد. بیماری کاواساکی باید در بیمارستان درمان شود و چون احتمال تبعاتی جدی برای آن وجود دارد، لازم است فورا تشخیص داده شود. در پنج درصد موارد مشکلات قلبی ایجاد می کند و یک درصد احتمال مرگ دارد.

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.