تعداد بازدید: 2198
زبان : فارسی

رابطه ریزش مو با افزایش سن و اسید فولیک در سالمندان

تاریخ درج خبر : 1397/11/2
منبع : عصر ایران

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی ...


ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی ، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید ، کم خونی و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل هستند.اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو ، نمی توان نادیده گرفت. شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می برند که نتیجه آن بروز این مشکل است.

ریزش موی مرتبط با افزایش سن، یکی از چهار مشکل رایج موجود در دوران سالخوردگی است که با کاهش سطح اسید فولیک خون ارتباط دارد.ریزش مو یک مشکل بسیار بزرگ در دنیا می باشد که بیش از 28 میلیون فرد امریکایی بین 60 تا 74 سال از این مشکل رنج می برند. علیرغم شیوع فراوان ریزش مو در افراد، دلایل اساسی بیولوژیکی که رابطه بین افزایش سن و ریزش مو را نشان می دهد، شناخته نشده اند. مطالعات اخیر، نشان می دهد که سطح پایین فولیک اسید خون در افراد مسن با ریزش مو در آنها مرتبط می باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که ریزش مو مرتبط با افزایش سن ممکن است در اثر فقدان یا کاهش ریز مغذی ها ( مانند ویتامین ها) در بدن باشد. در این مطالعه که با روش مصاحبه رودر رو با افراد بوده، 126 فرد مسن نیجریه ای که شامل مردان و زنان بالای 60 سال بوده را مورد بررسی قرار دادند. البته در این مطالعه افرادی که دچار دیابت، سکته، فشار خون بالا، بیماریهای شنوایی بودند و کسانی که از داروهای اتوتوکسیک از جمله آمینو گلایکوزیدها، آنتی بیوتیکها و دیورتیکها استفاده می کردند، مورد بررسی قرار نگرفتند.

دستاورد اصلی این مطالعات بیان می دارد که سطح پایین اسید فولیک خون با ریزش مو در افراد مسن مرتبط است. در مطالعات گذشته نیز نشان داده شده است که علت ریزش مو می تواند به دلیل دریافت کم ویتامینها باشد . بنابراین توصیه می شود که تحقیقات بیشتری در زمینه نقش ویتامینها در بدن انجام گیرد. بخصوص در کشورهای در حال توسعه که سوء تغذیه در آنها شیوع دارد.

نکته عملی: برای جلوگیری از ریزش مو در افراد مسن توصیه می شود به میزان کافی از ریز مغذیها و ویتامین ها بخصوص اسید فولیک استفاده نمایند. به این منظور استفاده روزانه از میوه ها و سبزی ها ی تازه که سرشار از انواع ویتامینها هستند به افراد مسن توصیه می شود. علاوه بر آن در افرادی که از افزایش وزن رنج می برند و قصد استفاده از رژیمهای لاغری را دارند باید بدانند که بایستی از رژیمهای بسیار محدود شونده پرهیز نمایند.

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.