اخبار مرتبط

تعداد بازدید: 8415
زبان : فارسی

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

تاریخ درج خبر : 1397/9/10

اکثر عوارض لیزر موهای زائد موقتی بوده و از چند ساعت تا حداکثر ۲ روز این عوارض از بین خواهند رفت. عوارض موقتی لیزر موهای زائد عبارتند از قرمزی پوست، خارش، سوزش، درد مختصر و در گروهی از موارد التهاب و تورم ناحیه اطراف فولیکول های مو است.

اکثر این عوارض لیزر موهای زائد کوتاه مدت بوده و خیلی زود از بین خواهند رفت
قرمزی ناحیه ای به دنبال درمان: این عارضه حداکثر طی ۳ روز برطرف خواهد شد

تورم به دنبال لیزر موهای زائد: این عارضه طی ۱ تا روز اول از بین خواهد رفت

بی حسی و کرخت شدن موقتی: این عارضه طی ۳ تا ۸ ساعت بعد از بین خواهد رفت

خارش و سوزش: این عارضه طی ۲ تا ۶ ساعت بعد از بین خواهد رفت

عوارض لیزر موهای زائد - قرمزی و التهاب بعد از لیزر موهای زائد گردن (این عارضه موقتی است)

سوختگی های خفیف: سوختگی خفیف درجه یک پوستی به دنبال لیزر عارضه شایعی نیست ولی خوشبختانه یکی از عوارض لیزر موهای زائد به صورت کوتاه مدت بوده و در صورتی که این اتفاق ایجاد گردد فرد باید از کمپرس سرد استفاده نموده و پماد زینک اکساید استفاده کند. این عارضه طی ۳ تا ۱۰ روز از بین خواهد رفت.

تاول های پوستی: این عارضه به دنبال سوختگی های خفیف پوستی ایجاد می شود و معمولا در صورت مراقبت مناسب بدون اسکار طی ۷ تا ۱۴ روز بهبود خواهند یافت. این یکی از عوارض لیزر موهای زائد است که خیلی شایع نیست

سوختگی خفیف بعد از لیزر موهای زائد گردن (این عارضه موقتی است)

عوارض لیزر موهای زائد که نگران کننده باشد بسیار نادر است و به شکل تغییر رنگ پوست و ایجاد لک های پوستی (روشن یا تیره تر شدن پوست) است. این گروه از عوارض لیزر موهای زائد موقعی ایجاد می گردد که دوز لیزر مناسب نباشد یا فرد قبل از لیزر آفتاب سوخته یا برنزه کرده باشد در این حالت پوست در اثر لیزر دچار سوختگی شده و ممکن است عوارضی به شکل لک های قهوه ای یا سفید روی پوست باقی بماند.

خوشبختانه این گروه از عوارض لیزر موهای زائد نادر است و در صورتی که ایجاد شود با مراقبت و استفاده از دارو یا کرم های موضعی زیر نظر پزشک به مرور زمان بهبود خواهند یافت ولی به هر حال برای پیشگیری از این عارضه معمولا بهتر است قبل از شروع لیزر موهای زائد یک تست شات لیزر انجام شود. در فواصل بین جلسات لیزر فرد از برنزه کردن یا حمام آفتاب گرفتن اجتناب کند.

یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد عفونت های پوستی است که این حالت در افرادی دیده می شود که نقص سیستم ایمنی دارند نظیر افراد دیابتی یا افرادی که تحت درمان با داروهایی شیمی درمانی هستند.

در گروهی از بیماران ممکن است واکنش های حساسیتی به لیزر داشته باشند که در این حالت پس از انجام لیزر موهای زائد برای مدت طولانی تری (تا ۲ هفته) ممکن است قرمزی و التهاب و تورم در ناحیه ای که تحت درمان با لیزر موهای زائد بوده مشاهده شود.

فولیکولیت و ضایعات شبیه آکنه (جوش) در صورت و بدن نیز ممکن است به دنبال درمان با لیزر موهای زائد دیده شود که این نوع از عوارض لیزر موهای زائد نیز گذرا بوده و معمولا طی چند روز از بین خواهد رفت.

یکی از عوارض لیزر موهای زائد که اکثر بیماران از آن نگران هستند درد بلافاصله پس از لیزر موهای زائد است. این حالت معمولا خیلی شدید نیست اما در لیزر الکساندریت به خصوص در افرادی که پوست سبزه دارند درد بیشتر است.

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و خنک شدن مناسب پوست در دستگاه های جدیدتر نظیر E-Light تا حدود بسیار زیادی عوارض لیزر موهای زائد نیز کم شده است به گونه ای که اکثر افراد حتی هیچگونه احساس درد یا سوزش حین انجام لیزر موهای زائد ندارند.
خوشبختانه امروزه تجربه لیزر موهای زائد بدون درد توسط اکثر بیماران مطرح می شود.

???تجربه فرناز از لیزر موهای زائد بدن : حدود سه سال پیش بود که یکی از دوستام گفت که میشه با لیزر تمام موها رو از بین برد.منم با ترس و لرز از دکتر وقت گرفتم و رفتم.اما یه چیزای بدی هم شنیده بودم، مثل سرطان و ناباروری واین چیزا،ولی وقتی دکتر بهم توضیح داد لیزر چیه و چطور کار میکنه کمی خیالم راحت تر شد که از این خبرا نیست. بعدش هم یک تست لیزر روی دستم انجام داد. ۲ هفته بعدش جلسات را شروع کردم. جلسات اول و دوم مثل معجزه بود،هیچ خبری از رشد موها نبود.ولی جلسات سوم و چهارم یکم نا امید کننده بود. اما در کل اون ۶-۷ جلسه ای که لیزر کردم تقریباً به اون چیزی که تو ذهنم بود رسیدم. نمیگم همه موها ناپدید شد، اما خیلی ها دیگه رشد نکردن،اون هایی هم که رشد داشتن خیلی نازک هستن.خدارو شکر نه سوختم نه پوستم تغییر رنگ داد.البته بگم یکم درد داشت،به اندازه سوزن نازک،اما میدونید می ارزید به نداشتن و ندیدن اون همه موی سیاه و ضخیم. الان هم تقریبا سالی یک بار دارم لیزر را تکرار می کنم.???

 

لک های سفید به دنبال لیزر موهای زائد (این عارضه طولانی مدت باقی خواهد ماند)

چنانچه فردی دچار عفونت های مخفی پوستی (نظیر تبخال در لب یا ناحیه تناسلی) باشد به دنبال لیزر ممکن است این بیماری فعال شده و یا گسترش یابد. در اینگونه موارد ممکن است یک دوره درمان دارویی لازم باشد

یکی از عوارض لیزر موهای زائد که در تقریبا ۵ درصد از موارد دیده می شود عدم پاسخ درمانی به لیزر موهای زائد است. در این گروه ممکن است علی رغم رعایت تمام نکات و دوز مناسب لیزر و حتی تعداد جلسات مناسب، شاهد شکست درمانی باشیم.

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.