تعداد بازدید: 2059
زبان : فارسی

همه آنچه درباره ریزش موی مردان باید بدانید

تاریخ درج خبر : 1397/10/15
منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

یک متخصص پوست، مو و زیبایی، مهم ترین علل ریزش موی مردان و موثرترین راهکار های درمان این عارضه را بیان کرد.

همه افراد در آرزوی داشتن چهره ای زیبا هستند، یکی از عواملی که در زیبایی چهره بسیار موثر بوده، داشتن مو هایی پُرپشت است، فاکتور های متعددی در رشد مو دخالت دارند، بنابراین ریزش مو هم به عواملی گوناگون وابسته است، متاسفانه برخی افراد برای درمان ریزش موی خود به روش های غیر علمی و صحیح روی می آورند که این امر می تواند پیامد هایی جدی را برای آنها به همراه داشته باشد.

چند درصد از مردان به ریزش مو دچار می شوند؟
۵۰ درصد آقایان بالای ۵۰ سال دچار ریزش مو می شوند همچنین از هر پنج مرد بالای ۷۰ سال، یک نفر از ریزش مو رنج می برد ، البته ریزش مو می تواند در سنین جوانی هم رخ بدهد.

شایع ترین ریزش مو در آقایان
 ریزش موی آندروژنیک ( فرم ارثی ریزش مو ) شایع ترین نوع ریزش مو در آقایان است که معمولا از والدین به فرزندان به ارث می رسد، بر اساس الگوی ژنتیکی و شدت ژن موثر در ریزش مو، این عارضه ممکن است از دوران جوانی آغاز شود و علائم آن می تواند به شکل نازک، بد فرم، بی حالت و کدر شدن مو ها بروز پیدا کند.

 دوره رشد مو حدود ۱۰۰ روز است، رشد مو به عوامل متعددی بستگی دارد، بنابراین علل زیادی هم در ریزش مو دخیل هستند.

سایر عوامل موثر در ریزش موی مردان
 درباره سایر عوامل موثر در ریزش موی مردان تاکید کرد: فاکتور های دیگری هم علاوه بر ژنتیک در ریزش موی مردان موثر هستند که از جمله این عوامل می توان به فقر تغذیه ای مزمن و شدید بر اثر داشتن رژیم های غیر اصولی و علمی یا دچار شدن به بیماری های مزمن و طولانی مدت مانند ابتلا به بیماری هایی با تب بالا همچون بروسلوز و اختلالات پروستات که در این صورت ریزش مو می تواند چند ماه طول بکشد، اشاره کرد.

کمبود ریز مغذی هایی مانند آهن و انواع ویتامین ها، مصرف برخی دارو ها برای درمان بیماری های مختلف مانند فشار خون، اختلالات قلبی و عروقی، آنفلوآنزا، بیماری های التهابی، عفونی و روماتیسمی که تا مدت ها پس از پایان دوره بیماری ریزش مو همچنان ادامه دارد، ابتلا به بیماری های بدخیم و انواع سرطان ها و به دنبال آن ها انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی، استرس، اضطراب، فشار های روحی و روانی، شوک های شدید روحی، افسردگی، انجام اعمال جراحی سنگین و شرکت در امتحانات دشوار از دیگر عوامل موثر در ریزش موی مردان هستند.

تاثیر فاکتور های محیطی در ریزش موی مردان
این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به بی تاثیر بودن فاکتور های محیطی در ریزش موی مردان گفت: فاکتور های محیطی مانند گذاشتن طولانی مدت کلاه های تنیس یا بیس بال بر سر تاثیری در ریزش موی مردان ندارد، کوتاهی یا بلندی مو ها هم در کاهش یا افزایش ریزش موی آقایان بی تاثیر است.

قمری اظهار کرد: قسمتی از مو که خارج از پوست سر قرار دارد، بخش مرده مو بوده که به ساقه مو مشهور است، عواملی که بتوانند بر گردش خون، تغذیه مو و پوست سر به شکل مستقیم اثر بگذارند، در ریزش موی افراد دخالت دارند، بنابراین فاکتور های خارجی نمی توانند در ریزش موی اشخاص موثر باشند.

اتوی مو و سشوار اگر مستقیم به پوست سر گرفته نشوند و پوست سر را نسوزانند، با خشک کردن ساقه مو شکنندگی مو را به همراه دارند اما شکننده شدن مو ها با ریزش مو متفاوت است، بنابراین اگر عاملی به شکل مستقیم پوست سر را تحریک کند، ریزش موی ناحیه ای یا حتی وسیع تر را به همراه دارد.

تریکوتیلومانیا (اختلال موکنی) چیست؟
این متخصص پوست، مو و زیبایی افزود: برخی مردان بر اثر استرس شدید، مو های سر، ابروها، ریش، سبیل، اطراف گوش و حتی سینه خود را می کَنند، که به این عارضه، تریکوتیلومانیا (اختلال مو کنی) می گویند، این عارضه می تواند ریزش دائمی و برگشت ناپذیر مو را به همراه داشته باشد.

 ریزش موی کششی بیشتر در خانم ها اتفاق می افتد، زیرا زنان اغلب موهایشان را با کِش محکم می بندند، مردانی که از کلاه های سفت و محکم استفاده می کنند به گونه ای که موهایشان تحت کشش شدید قرار می گیرد، در این آقایان هم ریزش مو مشاهده می شود، ریزش موی کششی هم می تواند دائمی باشد.

وی تصریح کرد: ماساژ پوست سر با روغن های داغ یا مواد شیمیایی هم با تحت تاثیر قرار دادن فولیکول های مو در ریزش موی افراد هم موثر هستند.

 عوامل متعددی در رشد مو موثر هستند پس در درمان ریزش مو هم فاکتور های مختلفی نقش دارند، در درمان ریزش موی آندروژنیک درمان های دارویی به تنهایی موثر نیستند، اما افرادی که برای درمان ریزش موهایشان به متخصصان پوست و مو مراجعه و دارو مصرف می کنند، اگر قرار باشد در یک دوره زمانی، n عدد از موهایشان بریزد، با استفاده از دارو، این عدد کمتر از n می شود همچنین در صورتی که قرار بوده در یک بازه زمانی مشخص به طور مثال m سال ریزش مو داشته باشیم به کمک دارو، ریزش مو زودتر متوقف می شود.

ما نمی توانیم بروز ژنتیکی ریزش موی آندروژنیک را به طور کامل رفع کنیم مگر اینکه ژن تراپی ( ژن درمانی ) را در دوران جنینی و قبل از تکامل جنین انجام دهیم، بنابراین ما تنها می توانیم حلقه ای را که در ریزش مو و بروز ژنتیکی نقش دارد، سرکوب کنیم.

 ما به کمک درمان های خوراکی، موضعی و تزریقی می توانیم با افزایش جریان خون در پوست سر و به دنبال آن رسیدن بیشتر ویتامین ها و ریز مغذی های لازم برای فعالیت بهتر فولیکول های مو، ریزش مو را کاهش دهیم.

انواع روش های کاشت مو
این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره کاشت مو افزود: کاشت مو به ۲ روش جراحی (FUT) و غیرجراحی (FIT) انجام می شود، در مردان اغلب مو های ناحیه گیجگاهی، جلو و پشت سر می ریزد، در این نواحی فولیکول های مو بیشترین حساسیت را به هورمون تستوسترون دارند، بنابراین در آقایانی که دچار ریزش موی شدید هستند، یک نوار در اطراف سر وجود دارد که حداقل ریزش مو در آن ناحیه رخ می دهد، زیرا در آن قسمت فولیکول های مو حساسیت کمتری به این هورمون دارند، در روش جراحی و غیرجراحی ما از طریق جداسازی فولیکول های مو از نواحی که حساسیت کمتری به هورمون تستوسترون دارند و کاشت آن ها در قسمت هایی که دچار ریزش مو شده اند، ریزش مو را متوقف می کنیم، بنابراین فولیکول های این نواحی مو به علت اینکه به این هورمون حساسیت کمتری دارند، معمولا دچار ریزش نمی شوند و عمل کاشت مو اغلب موفقیت آمیز است.

قمری تاکید کرد: در درمان تزریقی ریزش مو، ما به کمک تزریق موادی موثر که برای رشد مو ها نیاز هستند، در اطراف فولیکول های آن نواحی از مو ها که دچار ریزش شده اند، به شکل مستقیم و سریع به افزایش جریان خون در پوست سر و رشد مو ها کمک می کنیم.

وی تصریح کرد: در روش مزوتراپی ما از مواد آماده ای که فاکتور های مناسب برای رشد و تحریک فولیکول های مو را دارند، استفاده می کنیم.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره روش PRP گفت: در این روش ما پلاسمایی را که تعداد پلاکت های آن را افزایش و فعال کرده ایم، به آن ناحیه از مو که دچار ریزش شده است، تزریق می کنیم.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره تاثیر مصرف شامپو ها و لوسیون های در درمان ریزش مو گفت: شامپو ها و لوسیون ها با وجود اینکه تبلیغات زیادی درباره آن ها انجام می شود، اما به علت اینکه جذب این مواد از سطح پوست (اِپیدِرم) بسیار کم است، بنابراین در درمان ریزش مو چندان موثر نیستند، شامپو ها و لوسیون ها تنها به رفع التهابات سطحی پوست مانند اگزما و درماتیت کمک می کنند.

 نقش مصرف مکمل های خوراکی در درمان ریزش مو یادآوری کرد: در یک رژیم غذایی متعادل و متنوع به طوری که از همه گروه های مواد غذایی استفاده شده باشد، معمولا همه نیاز های رشد مو تامین می شود، بنابراین نیاز به مصرف مکمل های خوراکی مانند بیوتین، زینک (روی) و قرص آهن نیست مگر آنکه فرد دچار فقر تغذیه ای یا بیماری شدید شده باشد، اگر ریزش مو بر اثر ابتلا به یک بیماری زمینه ای اتفاق افتاده باشد، در این صورت این عارضه برگشت پذیر است حتی در برخی مواقع بدون مصرف دارو ریزش مو متوقف می شود، توجه به این نکته ضروری است که هر نوع ریزش مو، نیازمند بررسی و درمان خاص خود است.

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.