تعداد بازدید: 1982
زبان : فارسی

کدام موهای زاید را می توان لیزر کرد؟

تاریخ درج خبر : 1397/7/25

موهای بدن (طبیعی یا غیر طبیعی) دارای فاز رشد، استراحت و خواب هستند، ولی موی هر قسمت از بدن دارای فاز زمانی متفاوتی است. به عنوان مثال مدت زمان رشد هر تار موی سر سه سال، ابرو شش ماه و مژه پنج تا شش ماه است. 

موهای بدن (طبیعی یا غیر طبیعی) دارای فاز رشد، استراحت و خواب هستند، ولی موی هر قسمت از بدن دارای فاز زمانی متفاوتی است. به عنوان مثال مدت زمان رشد هر تار موی سر سه سال، ابرو شش ماه و مژه پنج تا شش ماه است.

اشعه لیزر با قدرت بالا به پیاز مو آن ها را از بین می برد. پیگمنت های موجود در مو اشعه را جذب می کند و موها را درون پیاز مو از بین می برد. تنوع لیزرها و منابع نوری آن ها می تواند برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گیرد.

لیزر موهای زائد معمولا ۴ تا ۶ جلسه به فاصله ماهی یکبار برای صورت و به فاصله ۲ ماه یک بار برای بدن تکرار می شود. برای صورت معمولا با انجام ۴ تا ۶ جلسه تعداد موها خیلی کمتر می شود. البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشد در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایدهای نخواهد داشت، پس اگر فرد مورد بررسی قرار گرفت و در آزمایشها مشخص شد مشکل هورمونی ندارد، می تواند لیزر را شروع کند و اگر مشکل هورمونی داشت باید علاوه بر لیزر موهای زائد از دارو برای تنظیم هورمونه نیز استفاده کند. اما باید در نظر داشته باشید که لیزر، موهای زائد را صفر نمی کند، ولی در عین حال با ماهش شدید موهای زائد، این افراد رضایت بسیار خوبی خواهند داشت.

چه موهایی را لیزر از بین نمی برد؟
مدت زمان فاز استراحت در مورد موی سر ۲ هفته و این میزان در فاز خواب سه ماه حساب خواهد شد. با لیزر فقط می تواند موهایی را که در فاز رشد مشغول تکثیر هستند، تخریب کرد. وقتی مو در فاز استراحت و خواب قرار دارد به دلیل اینکه در این فاز ها تکثیر مو صورت نمی گیرد، لیزر سبب از بین رفتن این مو ها نمی شود. هنگامی که مو (در فاز رشد) در معرض این اشعه واقع می شود، تارهای مو انرژی لیزر را به خود جذب می کنند، ولی از آنجایی که مو تحمل قدرت لیزر را ندارد، نابود می شود.

در هر جلسه از لیزر موهای زائد تعدادی از تارهای مو در فاز استراحت و خواب قرار دارند، بنابراین آن ها در یک جلسه تخریب نمی شوند و برای از بین بردن آن ها به جلسات بیشتری نیاز است. موهای سفید و کرکی به دلیل اینکه فاقد رنگدانه هستند، انرژی لیزر را به خودشان جذب نمی کنند، حتی طبق برخی تحقیقات صورت گرفته اگر موهای کرکی تحت تابش اشعه قرار گیرند، امکان تیره و ضخیم شدن آن ها وجود دارد.

کدام موهای زاید را می توان لیزر کرد؟
چنانچه مردی برای لیزر درمانی مراجعه کند، اما موهایش را اخیرا از ریشه کنده باشد، لیزر نمی تواند محل پیگمنت را ردیابی کند. بنابراین پزشک توصیه می کند که قبل از لیزر درمانی حداقل یک هفته موهای صورت و چهار تا پنج هفته موهای بدن از ریشه کنده شود. در این مدت فرد می تواند موها را با تیغ بتراشد یا از کرم های موبر استفاده کند. هرچه موها ضخیم و پررنگ تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است.

چرا در یک جلسه موهای زائد از بین نمی روند؟
هر تار مو طی سه مرحله رشد می کند ولی تنها در فاز رشد فعال ( فاز آناژن )است که تراکم ملانین به اندازه ای که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می کند، می رسد. در هر مقطع زمانی فقط تعداد یک سوم از موها در این فاز قرار دارند، لذا حداقل ۴ تا ۶ جلسه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیاز می باشد. بهترین کاندیدهای لیزر موهای زائد اشخاصی با موهای تیره و رنگ پوست روشن هستند، گاهی اشخاص دارای پوست تیره یا رنگ موهای روشن نیازمند جلسات بیشتری برای رفع موهای رائد می باشند.

نکته جالب این است که از آنجایی که تجهیزات پزشکی از جمله لیزر در ایران ارزان تر از خیلی از کشورهاست، بسیاری از افراد برای انجام عمل های متعدد با لیزر به ایران مراجعه می کنند و خواستار این هستند که در مدت زمان کوتاهی لیزر درمانی انجام شود چون فاصله بین جلسات لیزر درمانی باید حداقل ۶ تا ۱۲ هفته باشد. چنانچه لیزر درمانی در فاصله کمتر از این مدت انجام شود تاثیر لیزر درمانی دوم کاهش می یابد و چنانچه فاصله ها بیش از حد طولانی شود. سلول های مو شروع به ترمیم می کند و اثر لیزر اول کمتر می شود از بین می رود.

لیزر موهای زائد و سوختگی
دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه لیزر است، همچنین بیشتر دستگاه های لیزر برای پوستهای روشن مناسب هستند و در پوستهای تیره تر باید با انرژی کمتر کار کرد تا از سوختگی احتمالی خودداری شود ، با این شرایط موها ممکن است از بین نروند و فقط کمی نازکتر شوند و به ناچار بیمار تعداد جلسات بیشتری را به امید گرفتن نتیجه متحمل شود، که این علاوه بر هزینه کردن بیشتر، اتلاف وقت بیشتر، خطر بروز عوارض احتمالی ناشی از جلسات زیاد لیزر و یا IPL را بیشتر می کند.

چه کسانی نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟
زنان باردار و شیرده باید بنا بر احتیاط از انجام لیزر خودداری کنند. همچنین اگر ناحیه ای که قرار است لیزر روی آن انجام شود، دچار تبخال یا ضایعه پوستی است نباید تا بهبودی کامل موضع از لیزر کردن آن اجتناب شود. همچنین کسانی که به خاطر شغلشان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخمشان صبر کنند و از لیزر موهای زائد استفاده نکنند.
منبع:  تیک

از   0   رای
0

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.